کل دستمزد روزانه یک کارگر برابر با قیمت یک مرغ!

به گزارش وبلاگ قطب نما، براساس آخرین محاسبات، سبد معیشت خانوار های میانه کارگری حدود 17 میلیون و 600 هزار تومان است و یک شکاف بزرگ میان هزینه های زندگی و دستمزد وجود دارد؛ این شکاف بیش از 63 درصد است.

کل دستمزد روزانه یک کارگر برابر با قیمت یک مرغ!

به گزارش ایلنا، دوازدهم شهریور اعلام شد که فروش گوشت مرغ بالاتر از کیلویی 60 هزار تومان به کلی ممنوع است؛ معاون وزارت جهاد کشاورزی گفت قیمت گوشت مرغ نهایتا 60 هزار تومان است و فروش با قیمت بالاتر از آن، تخلف است. در همان زمان، قیمت رسمی گوشت مرغ در همان حدود و حتی در مواردی زیر هر کیلو 59 هزار تومان بود، اما برای اینکه مرغداران متضرر نشوند، معاون وزارت جهاد کشاورزی، نرخ مصوب 60 هزار تومان را بیان کرد و تاکید نمود فروش به نرخ های بالاتر تخلف محسوب می گردد و مشمول جرایمِ گرانفروشی ست.

اما آیا بازار به این حکم رسمی تمکین کرد؛ کمتر از ده روز جلوتر؛ بیستم شهریورماه رسانه ها گزارش دادند در حالی که حداکثر نرخ مصوب هر کیلوگرم مرغ 60 هزار تومان معین شده قیمت این محصول در بازار از این قیمت عبور نموده است و 62 هزار و 750 تومان تا 65 هزار تومان به فروش می رسد. همان دوازده شهریور، معاون وزیر جهاد کشاورزی به مردم اطمینان داده بود و گفته بود ذخایر کافی از مرغ داریم که به استان های مختلف ابلاغ شده که ذخایر خود را در بازار توزیع نمایند. چرا بازار به این اطمینان بخشی اعتنا نکرد؟

گوشت مرغ به طور سنتی همیشه در ردیف مقرون به صرفه ترین مواد پروتئینی و گوشتی در سبد غذایی فرودستان و طبقه کارگر بوده است؛ اما قیمت های روز این قلم کالای خوراکی - حتی همان نرخ رسمی 60 هزار تومان- دیگر در دایره استطاعت کارگران نیست. براساس اعلام مرکز پژوهش های مجلس، مصرف مرغ در کشور 30 تا 50 درصد کاهش یافته است و وزارت جهاد کشاورزی برآورد می نماید که این کاهش مصرف بیش از 30 درصد باشد؛ این کاهش مصرف در سال تازه و بعد از حذف ارز 4200 تومانی رخ داده است؛ صنعت طیور کشور سال ها به یارانه ارزی عادت نموده بود و بازار ها با این یارانه انطباق داشتند، اما حالا بعد از حذف ناگهانی این یارانه، هر ماه شاهد افزایش قیمت محصولات این صنعت هستیم آنهم در شرایطی که وعده های تخصیص یارانه به انتها زنجیره یعنی مصرف نماینده نیز به انتها نرسیده است؛ خبری از کالابرگ مرغ و تخم مرغ که باید از ابتدای سال به دهک های کم عایدی پرداخت می شد، نیست و یارانه نقدی نیز توان جبران افزایش قیمت ها را ندارد.

کل دستمزد روزانه برابر با یک مرغ!

در این شرایط، توان خرید گوشت مرغ برای کارگران به کم ترین مقدار ممکن رسیده است؛ فرض کنیم مرغ در برترین حالت با قیمت کیلویی همان 60 هزار تومان در بازار پیدا گردد؛ برای خرید یک مرغ سه کیلوگرمی، باید 180 هزار تومان پرداخت (قیمت های در دسترس با احتساب کیلویی لااقل 65 هزار تومان نزدیک 200 هزار تومان است)؛ حداقل دستمزد روزانه کارگران در سال 1401، حدود 140 هزار تومان است؛ اگر مزایای مزدی مثل حق مسکن، حق اولاد و سنوات را به این رقم بیفزاییم، با فرض اینکه تمام کارگران مشمول حتماً این مزایا را دریافت می نمایند، دستمزد روزانه حداکثر به 200 هزار تومان می رسد؛ بنابراین پول خرید یک مرغ سه کیلویی که در برترین حالت با احتساب قیمت رسمی، 180 هزار تومان و قیمت های غیررسمی حدود 200 هزار تومان است، برابر با مزد روزانه یک کارگر است؛ یعنی یک کارگر اگر تمام مزد یک روز خود را بدهد، در نهایت می تواند یک مرغ بخرد و به خانه ببرد.

فاصله 63 درصدی دستمزد و هزینه های زندگی

بنابراین از همین تناسب ساده می توانیم بفهمیم که سبد خوراکی های ماهانه کارگران رشد چند برابری داشته است؛ قیمت مرغ که جزو کالا های پروتئینی در دسترس و مقرون به صرفه تر است، از دستمزد روزانه کارگران بالا زده، بنابراین چه اتفاقی برای سبد معیشت خانوار های کارگری افتاده؛ نرخ هزینه های زندگی در میانه شهریورماه چند است؟

فرامرز توفیقی (رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شورا های اسلامی کار کشور) که محاسبات ماهانه سبد معیشت خانوار های کارگری را با مبنا قرار دادن سبد خوراکی های خانوار و اعمال یک ضریب انجام می دهد، در پاسخ به این سوالات می گوید: تئوریسین های مالی باید شرح بدهند که چطور یک کارگر می تواند با دستمزد روزی 200 هزار تومان و یارانه نقدی ناچیز، همه مولفه های سبد معیشت را تامین کند؛ اساساً یارانه 300 یا 400 هزارتومانی چگونه محاسبه شده؛ کجای افزایش هزینه های زندگی باید با این رقم پوشش داده گردد؛ نکته اینجاست که اگر هزینه های واقعی مسکن و اجاره خانه را محاسبه کنیم، نرخ سبد معیشت از 17 میلیون تومان هم بیشتر می گردد؛ شرح بدهند وعده سالی یک میلیون مسکن چه شد؛ در این یکسال چند خانه ساختند و به کارگران و مستاجران دادند؟

به گفته وی، بیش از 63 درصد جمعیت کشور، حتی نصف هزینه های زندگی را نمی توانند تامین نمایند، اما متاسفانه معیشت از عرصه گفتمان اصلی فرادستان به کلی خارج شده است.

تورم 90 درصدی سبد معیشت در شش ماه

یک خانواده سه نفره کارگری امروز اگر ماهی 17 میلیون و 600 هزارتومان عایدی ثابتِ ماهانه داشته باشد، می تواند از عهده مخارج زندگی بربیاید، اجاره خانه بدهد، ماهی چند کیلو گوشت و مرغ بخرد، هزینه های آموزش و درمان را تامین کند و چرخ زندگی را تا میزان ای بگرداند؛ اما فاصله دستمزد حدود 70 درصد کارگران شاغل با این رقم حداقلی، بیش از 63 درصد است.

محاسبات نشان می دهد در طول شش ماه ابتدای سال، سبد معیشتِ حدوداً 9 میلیون تومانی به رقم 17 میلیون و 600 هزار تومان رسیده است و این یعنی تورم 90 درصدی تمام هزینه های زندگی. آیا این تورم 90 درصدی قرار است با یارانه 300 یا نهایت 400 هزار تومانی جبران گردد؟

منبع: فرارو

به "کل دستمزد روزانه یک کارگر برابر با قیمت یک مرغ!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کل دستمزد روزانه یک کارگر برابر با قیمت یک مرغ!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید