طرز تهیه پیراشکی کرم دار خانگی خوشمزه

به گزارش وبلاگ قطب نما، پیراشکی فقط یک غذای ساده نیست بلکه برای خیلی ها یادآور یک دسر خوشمزه است که خیلی ها در روزهای شلوغ و پرهیاهوی کوچه پس کوچه های تهران آن را خورده اند اما شاید همین لحظه دلتان بخواهد دوباره آن عطر و طعم را تجربه کنید، پس در ادامه طرز تهیه پیراشکی کرم دار را با هم مرور می کنیم.

طرز تهیه پیراشکی کرم دار خانگی خوشمزه

مواد لازم برای تهیه خمیر پیراشکی کرم دار

 • مخمر دو و یک دوم قاشق چای خوری
 • شیر دو سوم فنجان
 • آرد همه منظوره سه و نیم فنجان
 • شکر یک سوم فنجان
 • نمک دو قاشق چای خوری
 • تخم مرغ سه عدد
 • کره هفت قاشق غذاخوری

مواد لازم برای کرم پیراشکی

 • شیر یک و نیم فنجان
 • شکر یک دوم فنجان
 • آرد کیک یک چهارم فنجان
 • نمک یک دوم قاشق چای خوری
 • زرده تخم مرغ چهار عدد
 • وانیل یک قاشق چای خوری
 • خامه غلیظ شش قاشق غذاخوری
 • روغن سرخ کردنی به میزان لازم
 • شکر برای تزئین

طرز تهیه پیراشکی کرم دار

1. مواد خشک را مخلوط کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه پیراشکی کرم دار احتیاج است که در ظرفی مناسب مخمر را با شیری که به دمای محیط رسیده مخلوط کنید. در قدم بعدی در ظرف را بگذارید و اجازه دهید که مخمر به خوبی در شیر حل گردد. یک تا دو دقیقه برای این کار مناسب است. در ادامه بعد از حل شدن مخمر در شیر، آن ها را در هم زن برقی مجهز به قلاب خمیر مخلوط کنید. حالا نوبت آن است که آرد، تخم مرغ، نمک و شکر را اضافه نموده و آن ها را هم با سرعت کم به خوبی مخلوط کنید. سه تا چهار دقیقه معمولا زمان مناسبی برای مخلوط کردن مواد با یکدیگر است. به این نکته دقت داشته باشید که بعد از چهار دقیقه، خمیرتان کامل باید یک دست شده باشد.

نکته

اگر بعد از پنج دقیقه مخمر حباب نزد، مخمر جدیدی را امتحان کنید.

تخم مرغی که استفاده می کنید حتما باید به دمای محیط رسیده باشد تا خمیر منعطف تر باشد.

2. کره را اضافه کنید

در مرحله بعدی برای طرز تهیه پیراشکی کرم دار، کره ای که به چند تکه تقسیم نموده اید را در ظرفی جداگانه بریزید. دقت کنید که هربار دو تکه از آن را آرام آرام داخل ظرف بریزید تا به همراه دیگر مواد خوب مخلوط شوند. پنج تا شش دقیقه زمان مناسبی برای هم زدن است. این کار را تا تمام شدن کره ها انجام دهید و هربار پنج دقیقه زمان را برای مخلوط کردن آن ها با مواد در نظر بگیرید. بعد از مخلوط شدن تکه های کره، خمیرتان که دیگر نرم شده بردارید و از کاسه هم زن خارج کنید و در ظرف مناسب دیگری بگذارید و روی آن را با یک پلاستیک خوب بپوشانید. احتیاج است که خمیر را به مدت شش ساعت در یخچال بگذارید تا خوب استراحت کند.

نکاتی در تهیه خمیر

دقت داشته باشید که حین تهیه خمیر، خمیرتان بعد از 10 دقیقه باید صاف، کش دار و چسبنده گردد.

استفاده از کره به دمای محیط رسیده در طرز تهیه پیراشکی کرم دار باعث می گردد تا خمیر زودتر پف کند.

3. خامه را آماده کنید

تا هنگامی که خمیر پیراشکی سرد می گردد، می توانید خامه را آماده کنید. برای این کار شکر، نمک و آرد را در یک کاسه کوچک تر مخلوط کنید. در ظرفی دیگر زرده های تخم مرغ را به مدت 30 ثانیه خوب بزنید تا حسابی یک دست شوند. مخلوط آرد را که آماده نموده اید را به آرامی هم بزنید تا حالت غلیظ و خمیری به خود بگیرد. در ادامه در قابلمه ای میانه شیر را گرم نموده و کنار بگذارید. به خاطر داشته باشید که شیر باید روی حرارت میانه تا جایی گرم گردد که حباب های ریزی روی لبه های ظرف ایجاد گردد.

4. شیر و زرده تخم مرغ را ترکیب کنید

شیر حرارت دیده را به آرامی داخل زرده های زده شده بریزید و مدام هم بزنید. مخلوط را دوباره داخل ظرف ریخته و روی حرارت میانه بگذارید. به خاطر داشته باشید که این مخلوط شیر رو زرده های تخم مرغ را باید به مدت سه دقیقه مدام هم بزنید تا کامل غلیظ گردد. در آخر مخلوط را با حرارت زیاد به مدت 10 ثانیه بجوشانید و هم بزنید، سپس از روی حرارت بردارید. به یاد داشته باشید که خامه شکل گرفته غلیظ و براق می گردد و در این 10 ثانیه به هیچ عنوان کف نمی کند.

5. اجازه دهید خامه قنادی استراحت کند

در این مرحله خامه قنادی را از سورخ های ریز الک رد نموده و داخل یک کاسه بریزید، سپس وانیل را اضافه کنید و با یاری هم زن خوب با یکدیگر مخلوط کنید. کاسه مخلوط خامه و وانیل را با نایلون بپوشانید. برای آن که سطح خمیرتان پوسته پوسته نگردد، بهتر است با کف دست، نایلون را روی سطح خامه فشار دهید. خمیر را حداقل چهار ساعت و حداکثر سه روز در یخچال نگه دارید تا خنک گردد.

6. پیراشکی ها را قالب بزنید

خمیر پیراشکی را از یخچال بیرون بیاورید. سطح کار خود را آردپاشی نموده و سپس با یاری وردنه خمیر را صاف کنید. دقت داشته باشید که خمیر نه خیلی نازک گردد نه خیلی ضخیم. در ادامه با یاری یک کاتر گرد هشت سانتی متری خمیر را به مقدار نه تا پیراشکی قالب بزنید. پیراشکی های قالب زده را جدا از هم داخل سینی قرار دهید. سینی را جای گرم بگذارید و روی آن را با پلاستیک یا پارچه بپوشانید تا پیراشکی ها دوبرابر شده و حالت پفکی به خود بگیرند. دو تا سه ساعت زمان مناسبی است که می توانید برای این کار در نظر بگیرید.

7. پیراشکی ها را سرخ کنید

زمانی که پیراشکی ها حالت پفکی به خود گرفتند، می توانید آن ها را سرخ کنید. ماهی تابه ای گود انتخاب نموده و نصف آن را روغن بریزید. بعد از داغ شدن روغن، پیراشکی ها را یکی یکی داخل روغن بیاندازید و هر دو طرف آن را دو تا سه دقیقه سرخ کنید تا خوب طلایی شوند. حرارت روغن هنگام سرخ کردن باید میانه باشد تا پیراشکی ها خوب پخته شوند. شما می توانید هنگام سرخ کردن آن ها، با قاشق رویشان روغن داغ بریزید تا بیشتر پف نمایند. در آخر روغن اضافه آن ها را با یاری دستمال کاغذی بگیرید.

نکاتی برای سرخ کردن پیراشکی ها

سرخ کردن پیراشکی ها با حرارت پایین منجر به جذب زیادی روغن می گردد.

سرخ کردن پیراشکی ها هم با دمای بسیار بالا منجر به قهوه ای رنگ شدن بیرون پیراشکی ها و خام ماندن وسط آن ها می گردد.

8. پیراشکی ها را در شکر بغلتانید

کاسه ای از شکر آماده کنید و پیراشکی های خنک شده را یکی یکی در آن بغلتانید. بعد از غلتاندن در شکر، اجازه دهید که به مدت 30 تا 40 دقیقه دیگر هم در ظرف خنک شوند.

برترین زمان برای غلتاندن پیراشکی ها در شکر، زمانی است که آن ها داغ هستند تا خوب شکر را به خود بگیرند.

9. داخل پیراشکی ها را پر کنید

شش قاشق از خامه غلیظ شده را با دور میانه رو به بالا بزنید تا زمانی که کمی شل گردد. قسمتی از پیراشکی را با یاری چاقو یا سیخ چوبی سوراخ نموده و داخل آن را با قیف پر از خامه کنید. بهتر است تا زمانی که پیراشکی ها داغ و تازه هستند، سرو شوند. برای نزئین روی آن ها می توانید از شکلات آب شده و پودر قند بهره ببرید. دونات ها آماده سرو هستند، نوش جان!

پیراشکی کرم دار را در میهمانی ها و جشن های تولدتان می توانید سرو کنید.

نکات تکمیلی برای تهیه پیراشکی کرم دار

شما در این مطلب با چگونگی روش تهیه این دسر نوستالژی آشنا شدید، بنابراین از این به بعد به راحتی می توانید پیراشکی های خوشمزه ای برای میهمانی هایتان آماده کنید. با این حال در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد که لذت این آشپزی را برایتان چندبرابر خواهد نمود.

نحوه نگه داری پیراشکی های کرم دار به چه صورت است؟

بهتر است این پیراشکی های خوشمزه را به علت کرم داخل آن، همان لحظه که داغ و تازه هستند سروشان کنید، در غیر این صورت آن ها را می توانید بدون پر کردن در یک ظرف درب بسته در دمای اتاق به مدت یک تا دو روز نگه دارید. در صورت پر کردن شان هم می توانید آن ها را در ظرف درب بسته برای چندروز در یخچال نگه داری کنید.

آیا داخل پیراشکی را تنها می توان با فیلینگ کرم دار پر کرد؟

خیر. برای پر کردن لایه میانی این دسر خوشمزه می توانید طرز تهیه پودینگ وانیلی و طرز تهیه پودینگ آماده را در کتاب کاله بخوانید و از آن ها بهره ببرید.

آیا دستورهای دیگری هم برای تهیه پیراشکی وجود دارد؟

بله. این دسر خوشمزه را به راحتی با روش های متفاوت می توانید آماده کنید. کتاب کاله به شما در طرز تهیه پیراشکی کرم دار خانگی و طرز تهیه پیراشکی پفکی یاری خواهد نمود.

منبع: کتاب کاله

به "طرز تهیه پیراشکی کرم دار خانگی خوشمزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه پیراشکی کرم دار خانگی خوشمزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید