فیلتر آکواریوم و انواع آن

به گزارش وبلاگ قطب نما، همانطور که می دانید، ماهیان نیز مانند سایر موجودات زنده با تنفس دی اکسید کربن را به آب وارد می نمایند. بعلاوه با دفع فضولاتی که ناشی از مصرف غذاست، مقداری آلودگی ایجاد می نمایند. جمع آوری این مواد زائد در صورت عدم حذف یا تجزیه، ممکن است باعث از بین رفتن ماهیان گردد. با توجه به حساسیت بالای آنها، زنده ماندن در آبی که آلوده شده است، برای ماهیان مشکل است. به همین علت استفاده از فیلترهای تصفیه آب آکواریوم برای حفظ تمیزی آبی که ماهیان در آن زندگی می نمایند، لازم است.

فیلتر آکواریوم و انواع آن

در طبیعت، مواد زائد ماهیان مانند آمونیاک، که به شدت سمی است، به وسیله جریان آب در دریاها یا رودخانه ها تخلیه می شوند. اما در آکواریوم، به علت محدودیت حجم آب، امکان تغییر مداوم آب وجود ندارد. به همین علت از تکنولوژی و الهام از عملکرد طبیعت برای انجام فرآیند فیلتراسیون، انواع فیلتر آکواریوم پیشرفته و فراوری شده است.

فواید فیلتر آکواریوم

اگرچه روش های مختلفی برای تصفیه آب آکواریوم وجود دارد و هرکدام دارای نتایج خاص خود است، اما در مجموع میتوان گفت که فیلتر آکواریوم این اثرات را دارد:

 • آب آکواریوم را شفاف نگه می دارد.
 • می تواند آب را هوادهی نموده و سطح اکسیژن را بالا ببرد.
 • ذرات درشت و زائد را حذف می کند.
 • قادر است بو، طعم و رنگ آب را بگیرد.
 • مواد شیمیایی و سموم را از آب پاک نموده و آن را مجددا قابل استفاده نماید.
 • ضایعات ماهی و غذاهای به جای مانده را تجزیه می کند.

بدون فیلتراسیون، آب آکواریوم به سرعت کدر و بدبو می گردد. از آن بدتر، ماهی های شما در آب آلوده به سرعت بیمار می شوند و حتی ممکن است بمیرند.

انواع فیلتر آکواریوم

بر اساس روش های مختلف فیلتراسیون آکواریوم که در مقاله فیلتر آکواریوم چیست شرح داده شد، فیلترهای آکواریوم متفاوتی طراحی و فراوری شده اند. هرکدام نیز با توجه به ابعاد و نوع مدیا بکار رفته در آنها می توانند یک یا چند وظیفه تصفیه آب را انجام دهند. فیلترهای آکواریوم را می توان به این شکل دسته بندی نمود:

 • فیلتر داخلی آکواریوم
 • فیلتر سطلی آکواریوم
 • تاپ فیلتر آکواریوم
 • فیلتر هنگان آکواریوم
 • فیلترهای زیر شنی و بیوفیلترها (که با یاری پمپ هوا کار مینمایند)

فیلتر داخلی آکواریوم

فیلتر داخلی یا به عبارت دیگر، فیلتر اینترنال آکواریوم، به عنوان یکی از رایج ترین و پرطرفدارترین انواع فیلترهای تصفیه آب شناخته می گردد. این فیلترها به طور اصلی برای آکواریوم های کوچک و یا در مواقعی به عنوان یاریی فیلتر های سطلی در آکواریوم های بزرگ مناسب هستند.

ساختار فیلتر داخلی آکواریوم به این صورت است که از یک محفظه فیلتر و یک پمپ آب تشکیل شده اند. به طور معمول، پمپ در بالای محفظه واقع شده است. آب به وسیله یک اسفنج که دور محفظه واقع شده است، کشیده می گردد و باعث می گردد ذرات درشت و به جای مانده ها به دام بیافتند. سپس آب تصفیه شده از بخش بالای پمپ خارج می گردد. این فیلتر آکواریوم به صورت مکانیکی آب را تصفیه می کند.

پس از گذشت چند هفته کارکرد، محیط اسفنج مملو از باکتری های مفید می گردد و با تصفیه بیولوژیکی، زباله ها را تجزیه می کند. این فیلتر می تواند در چرخه نیتروژن بسیار مؤثر باشد. بعضی از فیلترهای داخلی آکواریوم قابلیت تنظیم جریان آب را دارند و بعلاوه مجهز به شلنگ هوادهی هستند که می توانند با اسپری هوا، سطح اکسیژن را بالا ببرند.

مشکل اصلی فیلترهای داخلی در این است که باید درون مخزن آب آکواریوم نصب شوند، که موجب اشغال حجمی از مخزن و به وجود آمدن چشم انداز نامناسبی در آکواریوم می گردد.

تاپ فیلتر آکواریوم

احتیاج آکواریوم به ایجاد یک محیط باکتریایی بزرگ، عامل اصلی برای طراحی تاپ فیلترهای آکواریوم شد. تاپ فیلترها به شکل جعبه های مکعب مستطیل طراحی شده اند و در بالای مخزن آکواریوم قرار می گیرند. معمولاً ارتفاع این فیلترها کمتر از 20 سانتیمتر است، اما ممکن است طول آنها بسیار زیاد باشد، به میزان ای که ممکن است با طول خود آکواریوم همخوانی داشته باشد.

در داخل تاپ فیلترهای آکواریوم، می توان از انواع مدیاهای آکواریومی مانند اسفنج، نمدهای الیافی، کربن فعال، رزین، سرامیک و سایر مواد مشابه استفاده کرد. مهمترین نکته در اینجا ترتیب و چیدمان مناسب این مدیاهاست. آب به وسیله یک پمپ آب نصب شده درون مخزن آکواریوم به تاپ فیلتر پمپاژ می گردد و پس از عبور از لایه های مختلف مدیا، از حفره ای که در زیر تاپ فیلتر واقع شده است، به مخزن آکواریوم ریخته می گردد. این تاپ فیلترها علاوه بر حذف ذرات درشت و به جای مانده مواد غذایی، باعث رشد و تکثیر باکتری های مفید نیز می شوند و در فرآیند تصفیه بیولوژیکی آب آکواریوم نقش بسیار موثری ایفا می نمایند.

فیلتر سطلی آکواریوم

فیلتر سطلی آکواریوم، شامل یک سطل مقاوم و محکم است که به وسیله یک لوله ورودی و یک لوله خروجی به آکواریوم متصل می گردد. این نوع فیلترها نسبت به فیلترهای داخلی آکواریوم، ابعاد بسیار بزرگتر و توانمندی بیشتری دارند، که فضای بیشتری را برای قرار دادن مدیاهای آکواریوم (سرامیک - زغال اکتیو - پد - اسفنج و …) فراهم می نمایند. به همین علت، می توانند تصفیه آب را با دقت و کارآیی بیشتری انجام دهند و برای حمایت از تعداد بیشتری از ماهیان در آکواریوم های بزرگ مناسب باشند.

فیلترهای خارجی آکواریوم به گونه ای طراحی شده اند که محیط های مکانیکی، بیولوژیکی و شیمیایی را در خود جای داده و به عنوان یک سامانه کامل عمل می نمایند. می توانید مدیاهای مورد نظر خود را درون فیلترهای خارجی قرار داده و به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشید. به علت وجود در محیط خارج از آکواریوم، دسترسی، تعمیر و نگهداری این نوع فیلترها بدون هیچ مسئله ای برای ماهیان فراهم می گردد.

فیلتر هنگان آکواریوم

از آنجایی که فضای داخلی آکواریوم ها کمی محدود است، مهندسان تصمیم گرفتند نوعی فیلتر آکواریوم را فراوری نمایند که به طور خارجی از آکواریوم نصب گردد، اما همزمان با این خاصیت، پیچیدگی ها و قیمت های بالایی که در فیلترهای خارجی سطلی وجود داشت، را نداشته باشد. به این ترتیب، فیلتر آویز یا هنگان آکواریوم به وجود آمد.

این فیلترها در لبه خارجی آکواریوم آویزان می شوند و ارتباط آنها با آکواریوم تنها به وسیله یک لوله بلند است که وارد مخزن آب می گردد. پمپ کوچکی که درون فیلتر آویز واقع شده است، آب را به داخل محفظه می کشد و پس از گذر از چندین مدیا مختلف مانند اسفنج و کربن، به صورت آبشاری از لبه فیلتر وارد مخزن می گردد. این نوع فیلتر ها برای آکواریوم های کوچک بسیار مناسب است .

فیلترهای زیر شنی و بیوفیلترها

فیلتر های زیر شنی و بیوفیلتر به یاری جریان هوای پمپ کار می کند در نتیجه به عمل هوادهی و اکسیژن رسانی و بعلاوه به ایجاد جریان مناسب در آکواریوم نیز یاری می کند. نحوه کارکرد بیوفیلتر ها بسیار شبیه فیلترهای زیر شنی است با این تفاوت که ماده ای تصفیه نماینده در فیلترهای زیر شنی ، ماسه و شن روی سطح فیلتر است ولی در بیوفیلتر ها این عمل به وسیله ابر و اسفنج متخلخل انجام می گیرد.

نکاتی در خصوص انتخاب فیلتر آکواریوم

انتخاب فیلتر تصفیه آب آکواریوم به بودجه، تجربه و نوع ماهی که می خواهید نگهداری کنید، بستگی دارد. فیلترهای داخلی آکواریوم نمی توانند به طور کامل آب را تصفیه نمایند. اما هرچه بزرگتر باشند و مدیای آنها بیشتر باشد، اثربخشی آنها بیشتر خواهد بود. برای آکواریوم های کوچک، یک فیلتر داخلی یا هنگان مناسب است.

خرید فیلترهای سطلی آکواریوم ممکن است گرانتر و نصب آنها کمی فنی تر باشد، اما برای ماهی های شما برترین گزینه هستند.

چقدر می پسندید؟

منبع: اتاق

به "فیلتر آکواریوم و انواع آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلتر آکواریوم و انواع آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید