کنایه ریابکوف به سست بودن بنیان برجام

به گزارش وبلاگ قطب نما، معاون وزیر خارجه روسیه ضمن اشاره به نقش آمریکا در ایجاد تنش ها بر سر برجام از طرف های باقی مانده در این توافق خواسته خویشتن داری به خرج داده و استحکام آن را امتحان نکنند.

کنایه ریابکوف به سست بودن بنیان برجام

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ قطب نما، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه از طرف های برجام خواسته استحکام این توافق هسته ای را امتحان ننمایند، زیرا ممکن است به فروپاشی آن منجر گردد.

آقای ریابکوف که در چهارمین کنفرانس منع اشاعه در مسکو صحبت می کرد با اشاره به چهارمین گام ایران برای کاستن از تعهدات خود ذیل برجام گفت: ما انگیزه های جمهوری اسلامی ایران را برای برداشتن گام هایی در هر 60 روز در جهت کاستن از تعهدات داوطلبانه اش در برجام درک می کنیم.

دیپلمات ارشد روسیه افزود: همزمان، ما از همه طرف ها و اعضای باقی مانده در برجام می خواهیم خویشتن داری به خرج دهند. نمی توانیم استحکام این توافق را امتحان کنیم، چون ممکن است فروبپاشد و ما در وضعیتی قرار بگیریم که خطر درگیری های علنی و مسائل دیگر در منطقه ناپایدار خلیج فارس بیش از این تشدید گردد.

معاون وزیر خارجه روسیه در ادامه یادآوری کرد مسائل ایجاد شده در مورد برجام مستقیماً به تحریک آمریکا ایجاد شده اند.

دولت آمریکا بعد از خروج از برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته، علاوه بر بازگرداندن تحریم های برطرف شده ذیل این توافق تحریم هایی جدید علیه ایران وضع نموده است.

واشنگتن می گوید سیاست کارزار فشار حداکثری را با هدف بازگرداندن ایران به میز مذاکره و حصول توافقی جدید که در آن علاوه بر مسائل هسته ای به سایر حوزه های محل اختلاف با ایران هم پرداخته می گردد در پیش گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران با یادآوری اینکه این آمریکا بوده که میز مذاکره را ترک نموده بازگشت واشنگتن به توافق هسته ای را شرط هر گونه مصاحبه عنوان نموده است.

جمهوری اسلامی ایران بعد از خروج آمریکا از برجام یک سال سیاست صبر راهبردی را در دستور کار قرار داد تا به کشور های اروپایی اجازه دهد وعده های خودشان را در جهت جبران اثرات خروج واشنگتن و برخوردار کردن ایران از عواید برجام عملی نمایند.

با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه ای روز 18 اردیبهشت ماه به طرف های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف 60 روز به تعهدات خود در زمینه های نفتی و بانکی عمل ننمایند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست.

جمهوری اسلامی ایران تا کنون در چهار گام از تعهدات خود کاسته است. تهران گام چهارم را از چند روز پیش و همزمان با انتها فرصت 60 روزه سوم برداشته است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز سه شنبه 14 آبان جمهوری اسلامی ایران گام چهارم را گازدهی به سانتریفیوژ ها در فردو اظهار داشت و گفت: امروز ابلاغ خواهم کرد که حتماً از فردا (چهارشنبه 15 آبان ماه) سازمان انرژی اتمی یک گام چهارم و جدید بر می دارد، البته پیشاپیش به همه 1+4 و کشور های دوستانمان در جهان اعلام می کنیم فعالیت جدید ما هم با نظارت آژانس خواهد بود آژانس هم چنان نظارت خواهد نمود حتی فعالیتی را که از فردا شروع خواهیم کرد.

در راستای اجرای دستور رئیس جمهوری، عملیات انتقال گاز هگزافلوراید اورانیوم UF6 از سایت غنی سازی نطنز به سایت غنی سازی فردو آن هم به خاطر نزدیکی مسافت در ساعات اولیه بامداد چهارشنبه 15 آبان ماه شروع و حوالی ظهر چهارشنبه مخزن 2800 کیلویی حاوی حدود 2 هزار کیلوگرم گاز هگزافلوراید اورانیوم UF6، از مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز به سایت شهید علیمحمدی فردو آن هم با نظارت بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی منتقل و در سالن خوراک دهی مجتمع شهید علیمحمدی فردو نهاده شد.

در حال تکمیل...

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کنایه ریابکوف به سست بودن بنیان برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنایه ریابکوف به سست بودن بنیان برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید