شرایط ذخایر خون در زمستانِ سرد، احتیاج بیشتر 4 استان به اهدای خون

به گزارش وبلاگ قطب نما، اکنون مقدار ذخایر خون در میانگین کل کشور، 9 روز است. در چهار استان اصفهان، فارس، هرمزگان و مازندران زیر شش روز و در تهران شاخص ذخیره بالای 8.5 روز است. حال از آنجایی که فراورده های خونی، محصولاتی بیولوژیک هستند و تاریخ انقضای محدودی دارند، باید مرتبا مصرف و جایگزین گردد.

شرایط ذخایر خون در زمستانِ سرد، احتیاج بیشتر 4 استان به اهدای خون

در پی سرد شدن هوا و ادامه بارش برف و باران در بعضی نقاط کشور، سخنگوی سازمان انتقال خون شرایط ذخایر خون و فرآورده های خونی را تشریح و تاکید نمود که احتیاج به اهدای خون همیشگی است.

دکتر عباس صداقت در گفت وگو با ایسنا، درباره شرایط ذخایر خون در کشور در شرایط جوی برودت هوا، گفت: خوشبختانه با همراهی هموطنان و اهدانمایندگان همواره همراه خون و بعلاوه با کوشش شبانه روزی همکارانمان در سازمان انتقال خون، در همه استان ها و شهرستان های کشور مقدار ذخایر خون و فراورده های آن 9 واحد ذخیره به روز است؛ به طوری که به طور میانگین اکنون به مقدار 9 روز ذخیره خون و فرآورده در کشور وجود دارد. بنابراین کل کشور از نظر مقدار ذخایر خون در محدوده سبز و مطلوب واقع شده است.

احتیاج بیشتر 4 استان به خون و فرآورده های آن

وی اضافه کرد: البته در بعضی استان ها به دلیل شرایط ناپایدار جوی یا به دلیل تعداد بیشتر بیماران احتیاجمند به خون و فرآورده مانند بیماران مبتلا به بیماری هایی مانند تالاسمی که احتیاج به دریافت مستمر خون و فراورده های خون را دارند، مقدار ذخایر خون زیر شش روز است که این استان ها شامل اصفهان، مازندران، فارس و هرمزگان است.

صداقت ادامه داد: مقدار ذخیره خون در استان تهران هم بیش از 8.5 روز است که این استان هم در شرایط سبز و مطلوب واقع شده است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه کوشش شده تمامی درخواست های بیمارستان ها و مراکز درمانی به وسیله شبکه خون رسانی کشور، پاسخ داده گردد، گفت: باید توجه کرد که بیش از 900 مرکز درمانی دارای بانک خون در سراسر کشور داریم که سازمان انتقال خون کوشش می نماید که خون مورد احتیاج این مراکز درمانی را با بالاترین کیفیت و به هنگام تامین کند.

احتیاج به خون همیشگی است

صداقت با بیان اینکه احتیاج به خون همیشگی است، گفت: سازمان انتقال خون کشور در امسال، استاندارد شاخص ارزیابی ذخایر خون را به نسبت دو برابر افزایش داده است. در سال گذشته مقدار چهار تا پنج روز واحد خون و فراورده های خون را به عنوان شاخص استاندارد قابل قبول و شرایط سبز تلقی می کردیم، اما امسال این شاخص را به هشت تا 10 روز رسانده ایم. به این معنا که در امسال استاندارد ذخایر خون و فرآورده های خونی بالا رفته است. پیش از این اگر خون تا پنج روز در هر استان ذخیره می شد، قابل قبول بود، اما در حال حاضر این استاندارد به هشت تا 10 روز افزایش پیدا نموده و خون رسانی هم تقویت شد.

باوجود برودت هوا، بحران تامین خون نداریم

وی ادامه داد: اهمیت افزایش شاخص ذخیره خون از این بابت است که اگر پیش از این در استانی با شرایط جوی نامساعد روبرو می شدیم، ذخایرمان به سرعت در حالت بحرانی قرار می گرفت، اما امسال با افزایش استاندارد مقدار ذخایر خون که نشانگر تعداد روزهایی است که می توانیم جوابگوی احتیاج به خون و فرآورده باشیم، دیگر با شرایط بحرانی در شرایط ناپایدار روبرو نمی شویم.

سخنگوی سازمان انتقال خون اضافه کرد: بر همین اساس اکنون مقدار ذخایر خون در میانگین کل کشور، 9 روز است. در چهار استان اصفهان، فارس، هرمزگان و مازندران زیر شش روز و در تهران شاخص ذخیره بالای 8.5 روز است. حال از آنجایی که فراورده های خونی، محصولاتی بیولوژیک هستند و تاریخ انقضای محدودی دارند، باید مرتبا مصرف و جایگزین گردد.

صداقت اظهار کرد: در سال گذشته شاخص پاسخ به درخواست خون از سوی مراکز درمانی در استان تهران حدود 68 درصد بود، اما امسال این شاخص با تغییر استاندارد ذخایر به 100 درصد رسیده است.

وی تاکید نمود: فراموش نکنیم که احتیاج به خون و فرآورده های خونی یک احتیاج همیشگی است و با یک واحد خون اهدایی، حداقل سه فرآورده خون برای بیماران تدارک دیده می گردد و جوابگوی بیماران خواهد بود. باید توجه کرد که یکسری از بیماران در کشور به بیماری های انعقادی و ژنتیکی مبتلا هستند و بعضی افراد نیز به بعضی بدخیمی ها مبتلا هستند که این افراد دریافت نماینده مستمر خون و فرآورده های آن محسوب می شوند. بنابراین تفاوتی نمی نماید که در چه فصلی باشیم، این بیماران باید به صورت مکرر خون و فرآورده های آن را دریافت نمایند. در عین حال یکسری اعمال جراحی ضروری اعم از جراحی قلب، پیوندها و ... نیز احتیاج به خون دارند.

صداقت ادامه داد: در عین حال بروز سوانح و حوادث که منجر به جراحاتی می گردد نیز احتیاج به خون را تشدید می نماید. بنابراین احتیاج به خون و فراورده های آن مختص فصل خاصی نیست و با تغییر فصول تغییر پیدا نمی نماید. برهمین اساس هم از هموطنان می خواهیم که در شرایطی که شاهد نزول نعمت های آسمانی هستیم و هوا سرد شده و با برودت هوا روبرویم، اهدای خون را فراموش ننمایند تا ذخایر خون دچار تهدید نگردد. شبکه ملی خون رسانی هم اکنون فعالانه کارش را انجام می دهد و بحرانی نداریم، اما از مردم خواهش می کنیم که در این روزهای زمستانی اهدای خون و بیمارانی را که چشم به راه دریافت فراورده های خونی هستند، فراموش ننمایند و اهدای خون را در برنامه زندگی شان بگنجانند.

وی گفت: سازمان انتقال خون کشور تاکید دارد که در کشور هیچ بیمار و هیچ پزشک درمانگری درباره کمبود خون و فرآورده های آن دغدغه نداشته باشد چراکه با همراهی اهدانمایندگان خون می توان این ماموریت را به برترین شکل پیش ببریم.

منبع: عصر ایران

به "شرایط ذخایر خون در زمستانِ سرد، احتیاج بیشتر 4 استان به اهدای خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط ذخایر خون در زمستانِ سرد، احتیاج بیشتر 4 استان به اهدای خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید