کویر مصر، افسونی که هرگز رهایتان نخواهد کرد !

به گزارش وبلاگ قطب نما، دکتر آلفونس گابریل جغرافیدان و جهانگرد اتریشی (متولد 1982) می گوید : کویر کسی را که یک بار اسیر افسونش شده باشد هرگز رها نخواهد کرد. این جمله ای است که پس از دیدن کویر مصر به آن ایمان پیدا خواهید کرد. افسون آسمان مصر تا پایان عمرتان بارها و بارها شما را به آنجا خواهد کشید .روستای مصر در 45 کیلومتری شرق شهر جندق از توابع بخش خور استان اصفهان قرار گرفته است. این روستا با حدود 120 نفر جمعیت در میان شن های روان کویر مرکزی ایران قرار گرفته است. این روستا این روزها از مهمترین و جذابترین منطقه ها جهانگردی ایران به شمار میرود .

کویر مصر، افسونی که هرگز رهایتان نخواهد کرد !

درباره نام گذاری مصر روایت های متفاوتی وجود دارد. در مجذوب کننده ترین و مشهور ترین روایت به شبانی به نام یوسف اشاره می کند که کمی بیش از یک قرن پیش بنیانگذار روستای مصر بود و احتمالاً به همین دلیل روستا را مزرعه یوسف هم می خوانند. اما با اشارتی به داستان یوسف پیامبر، روستای یوسف شبان را هم مصر نامگذاری کرده اند .

مردم مصر در سال های اخیر و به خصوص در ایام گردشگری بیشتر به مشاغل مربوط به اسکان و خدمات به مسافران مصر می پردازند. معروفیت کویر مصر زندگی آنان را نیز تغییر داده است. اما پیش از این بیشتر به کشاورزی و دامداری مشغول بودند و در کنار کاشت زعفران و گندم به پرورش شترنیز اشتغال داشتند .

قنات راز شگفت انگیز حیات انسان در کویر است. ابداع پیشینیان ما در احداث قنات روستاهای کویری را به وجود آورده اند. روستای مصر نیز با بهره گیری از آب قنات صاحب نخل هایی بلند شده است که علاوه بر اینکه نماد حضور انسانی است، بر زیبایی و شکوه آنجا نیز می افزاید .

اصلی ترین جاذبه کویر مصر

رمل ها اصلی ترین جاذبه کویر مصر هستند. پشته های شنی از ماسه روان که تا پشت دیوار خانه های روستایی سرک کشیده اند. تجربه دیدنی وسعت زرد رنگ رمل ها در کویر مصر تجربه ای از به یادماندنی ترین چیزهایی خواهد بود که چشم هر انسانی می تواند ببیند .

کفشهایتان را در بیاورید. بر روی رمل هیچ چیز شما را آزار نخواهد داد. لمس شن های روان کویر مصر با انگشتان پاهایتان تجربه ای حیرت انگیز خواهد بود. گرمای شن های کویر شما را با طبیعت آشتی خواهد داد .

روزِ کویر مصر و شن ها و رمل هایش همه ماجرا نیست. افسون کویر در طول شب هم با شماست. کافی است نگاهی به آسمان بیندازید تا نتوانید دیگر از آن چشم بردارید. آسمان شب کویر چنان به شما نزدیک است که حس می کنید اگر دستتان را دراز کنید می توانید ستاره ای از آن بچینید. این آسمان خیره کننده تنها مورد علاقه چشمان غیر مسلح نیست چرا که ستاره شناسان هم می توانند در تمام فصول سال بدون هیچ مانعی در روستای مصر به دیدنی ستارگان بنشینند .

کویر طبقه یا دریاچه نمک خور بزرگترین دریاچه نمک فصلی ایران است. زمین نمکی این منطقه یاعث شده است که از هرگونه پوشش گیاهی و زندگی جانوری خالی باشد. اما شکل شگفت انگیز کویر طبقه آن را به جاذبه ای شگفت انگیز بدل کرده است. زمین کویر طبقه پوشیده از اشکال پنج ضلعی نمک است که در زمستان و با مخلوط شدن با خاک رس به رنگ سیاه و در تابستان به رنگ سراسر سفید در می آید. نمک این دریاچه قدیمی ترین نمک سراسر ایران است . در شناخته شدن منطقه کویر مصر از نام مازیار آل داوود و هتل آتشونی گرمه نمی توان گذشت. خانه پدری مازیار آل داوود که آن را تبدیل به اقامتگاه هتل آتشونی کرده است از اولین مکان هایی است که گردشگران ایرانی و خارجی کویر مرکزی ایران را به سمت خود جذب کرد و باعث رونق منطقه شد. مازیار در هتل کویری خود علاوه بر اتاق های سنتی، با غذای گرم و موسیقی تلفیقی از میهمانان پذیرایی می کند . زیبایی حیرت انگیز کویر مصر آن را به یکی از نقاط مورد علاقه هنرمندان تبدیل کرده است. افراد زیادی به قصد عکاسی به مقصد مصر جرکت می کنند . بخش هایی از فیلم خیلی دور، خیلی نزدیک ساخته رضا میرکریمی در کویر مصر و روستای مصر فیلم برداری شده است .

برای دیدن اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید.

http://spilet.com/Tour108.aspx#tab1113

شرکت خدمات مسافرتی و طبیعت گردی اسپیلت البرز

[email protected]

www.spilet.com

تهران، خ کارگر شمالی، بین نصرت و بلوار کشاورز،

پلاک 1166، طبقه اول، واحد 101 و 102

تلفن : 02166902680

منبع: همگردی

به "کویر مصر، افسونی که هرگز رهایتان نخواهد کرد !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کویر مصر، افسونی که هرگز رهایتان نخواهد کرد !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید